طراحی سایت واکنشگرا(رسپانسیو)

اصطلاح طراحی وب پاسخگو به مفهوم طراحی یک وب سایت به شیوه ای است که با توجه به وضوح و ابعاد صفحه نمایش رایانه کاربر تغییر می کند و سایر بخش ها, متناسب با آن تنظیم میشود.همچنین، آن را مناسب بر روی صفحه نمایش گوشی های هوشمند میکند. این تکنیک طراحی خاص را “طراحی پاسخگو” یا “طراحی واکنشگرا“می نامیم.

طراحی سایت رسپانسیو کاملا نسخه طراحی متفاوتی نسبت به طراحی سایتهای دیگر دارد.

احتمالا هنگام گشت وگذار در اینترنت به وسیله ی تلفن همراه یا تبلت سایت هایی را مشاهده کرده اید که با اندازه ی صفحه نمایش تلفن همراه و یا تبلتتان یکسان نبوده و توانایی سازگاری با آن ها را ندارند. در این مواقع کار برای بازدید کننده سخت بوده و نیاز به بالا و پایین و چپ و راست کشیدن صفحه برای مشاهده کامل آن می باشدو حتی در برخی مواقع شرایط بدتر شده و محتوای سایت کاملا  به هم میریزد و برای کاربر غیر قابل استفاده می شود. که در نهایت باعث می شود بازدید کنندگان از ادامه ی کار با این نوع سایت ها منصرف شوند.

صفحات حاوی جداول داده، یک چالش ویژه برای طراح وب پاسخگو هستند. جداول داده ها به طور پیش فرض بسیار گسترده اند و درسایت هایی که واکنشگرا نمی باشند ,وقتی فردی قصد دیدن کل جدول را دارد، به مشکل برمیخورد.

طراحی سایت واکنشگرا

ویژگی های سایت های ریسپانسیو:

سازگاری با مرورگر های جدید و قدیمی
سازگاری با صفحه نمایش گوشی های مختلف و تبلتها
انعطاف پذیری بالا
• قدرت سئو سایت
• افزایش بازدیدکنندگان سایت و رتبه بالاتر در گوگل
• محبوبیت بیشتر در بین موتور های جستجوگر

چرا سایت واکنشگرا؟

-بیشتر افراد امروزه از یک دستگاه تلفن همراه برای مرور وب استفاده می کنند .اکثر کار های اینترنتی از این طریق انجام شده و روز به روز بر میزان این آمار افزوده می شود. به نحوی که در سال ۲۰۱۴ به ازای هر نوزاد متولد شده تقریبا ۴ عدد دستگاه هوشمند وارد بازار شده است. در ضمن باید به این نکته توجه داشته باشید که اندازه ی صفحات نمایشی این دستگاه های هوشمند با هم برابر نبوده و این خود لزومی بر ریسپانسیو بودن وب سایت های طراحی شده می باشد.

-ارائه دهندگان محتوا نیازی به تغذیه دو سایت مختلف ندارندو نیازی به بازتولید صفحات سایت نیست و به این صورت از ایجاد محتوای تکراری (Duplicate Content) جلوگیری خواهد شد. بنابر این طراحی یک سایت بصورت ریسپانسیو (واکنش گرا) شما را در امر SEO نیز یاری خواهد نمود.

– داشتن این ویژگی نشان میدهد که کار شما در همه زمینه ها حرفه ایست و همچنین جلوتر از رقیبان خود حرکت می کنید. فرض کنید که شما سایتی در اختیار دارید که نه تنها در تمام مانیتورها بلکه در همه ابزارهای موجود در بازار بدون مشکل به نمایش درمی آید. همین مساله باعث سبقت شما از رقیبان می شود.

 

 

دیدگاه خود را بیان کنید